Karaman'lı Ünlüler Kimler ? - Karaman HaberKaraman Haber

SON DAKİKA

Karaman’lı Ünlüler Kimler ?

Bu biyografi 05 Ekim 2018 - 8:26 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Karaman’lı Ünlüler Kimler ?

Zeki Müren Kimdir?

Zeki Müren Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Karaman’lı olduğu düşünülen Türk sanat güneşi Zeki Müren 6 Aralık 1931 yılında Bursa’nın Hisar semtinde ailenin tek çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Üsküp’ten Bursa’ya göç eden ailesi’nde babası kereste tüccarı olarak çalışmakta idi.

11 yaşında sünnet olan Zeki Müren İlköğretimini Bursa Bursa Osmangazi İlkokulu ile başlayıp daha sonra Tophane İlkokulu ve Alkıncı İlkokulu’nda tamamlamıştır.

Ortaöğretiminide Bursa’da Tahtakale’deki 2. Ortaokulun’da tamamlayan Sanat Güneşi ardından Lise için İstanbul’a gelmiş ve Boğaziçi Lisesi’ne kayıt olarak okulu 1. olarak tamamlamıştır.

Ardından İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine zamanımızdaki Mimar Sinan Üniversitesi’ne devam eden Zeki Müren Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun olmuştur.

1964 yılında ilk beste çalışmalarına başlamış ve 1965 yılında 100’e yakın şiirinin yer aldığı Bıldırcın Yağmuru isimli kitabını çıkarmıştır.

Zeki Müren’in sırasıyla albümleri şu şekildedir;

1970 Senede Bir Gün, 1973 Pırlanta 1, Pırlanta 2, Pırlanta 3 ve Pırlanta 4 yine 1973 Hatıra, 1974 Anılarım, 1975 Anılarım, 1975 Mücevher, 1976 Güneşin Oğlu, 1977 Nazar Boncuğu, 1978 Sükse, 1978 Kahır Mektubu, 1982 Eskimeyen Dost, 1984 Hayat Öpücüğü, 1985 Masal, 1986 Helal Olsun, 1987 Aşk Kurbanı, 1988 Gözlerin Doğuyor Gecelerime, 1989 Karanlıklar Güneşi, 1989 Zirvedeki Şarkılar, 1989 Dilek Çeşmesi, 1990 Bir Tatlı Tebessüm, 1991 Doruktaki Nağmeler, 1992 Sorma.

1980 yılında Kuşadası’nda ve 1983 yılında Paris’te kalp krizi geçiren Zeki Müren ardından Bodrumda’ki evinde istirahata ayrılmıştır. 24 Eylül 1996 senesinde TRT tarafından kendisi adına düzenlenen ödül törenine katılan Zeki Müren Tv Çekimleri için İzmir’e gelmiş ve İzmir Stüdyosu’nda fenalaşarak kalp krizi geçirmiş hayata gözlerini yummuştur.

Zeki Müren’in aslen Karaman Ermenek’li olarak söylenmektedir. Halen Karaman Ermenek’te yerlerinin olduğu ancak kesin net bir veriye ulaşılamamıştır.

Nimet Baş Kimdir?

Nimet Baş Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Nimet Baş, 22. 23 ve 24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Milletvekili ayrıca, eski Milli Eğitim Bakanı’dır.

1965 yılında dünyaya gelen Nimet Baş, aslen Karaman İli, Ayrancı İlçesi nüfusuna kayıtlıdır.

On kardeş olduğu belirtilen Nimet Baş’ın babası zamanında nakliye işi ile uğraşan Ferit Baş, annesi ise ebelik yapmış olan Emine Hanım’dır. Babasının ilk evliliğinden 5, ikinci evliliğinden ise yine 5 evladı olmuştur.

Konya Ereğli Cumhuriyet Lisesi ardından İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur.

Mezuniyetin ardından bir süre serbest avukat olarak çalışan Nimet Baş, 59. ve 60. Hükümetlerde Devlet Bakanı olarak görev yapmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın Milli Eğitim bakanıdır. 1986 yılında üniversite döneminde tanıştığı Birol Çubukçu ile evlenmiş, ancak evliliği 15 Temmuz 2011 tarihinde son bulmuştur. Bu evliliğinden 1989 doğumlu Çağrı isminde bir oğlu vardır.

2 Eylül 2014 yılında Yardımcı Doçent Doktor, Sinem Vatanartıran ile beraber BOS Eğitim Denetim ve Değerleme Hizmetleri A.Ş’yi kurmuştur.

Abdullah İmamoğlu Kimdir?

Abdullah İmamoğlu Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

1981 yılında dünyaya gelen ilahiyatçı, yazar Abdullah İmamoğlu Hollanda doğumludur.

Baba tarafından aslen Karaman, Yollarbaşı Kasabası nüfusuna bağlı, İmamoğulları olarak tanınan ailenin mensubudur. Babası İmam Hatip okuması için 1993 senesinde Abdullah İmamoğlu’nu Türkiye’ye göndermiştir.

Türkiye’ye döndükten sonra Konya Sami Ramazanoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin Ortaokul ve Lise kısımlarından başarı ile mezun olmuş daha sonra iki sene Rotterdam İslâm Üniversitesi’nde eğitim görmüş ve kaydını dondurmuş, Rotterdam Zadkin Meslek Yüksek Okulu Optisyenlik Bölümüne yazılmış ve 2005 senesinde Optisyenlik diplomasını alarak mezun olmuştur. Ardından İslam Üniversitesi’ne devam eden Abdullah İmamoğlu, 2007 senesinde, Sünnet’in İslam Hukukunda Delil Oluşunun Değeri isimli tezini hazırlamış ve Rotterdam İslâm Üniversitesi Hadis Bölümü’nden mezun olmuştur.

2012 senesinde Türkiye’ye kesin dönüş yapan Abdullah İmamoğlu Türkiye’nin yanı sıra Hollanda’da bir çok konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

2014 senesinde Köklü Değişim Dergisi’nde Abdullah İmamoğlu ile Tefsir-ul Furkan ismi ile tefsir dersleri vermeye başlayan İmamoğlu, günümüzde her Perşembe günü, saat 20.30’da yoğun katılım ile sohbetlerini sürmektedir.

İyi derecede Flamanca ve İngilizce bilen Abdullah İmamoğlu hoca, evlidir ve bu evliliğinden, bir erkek, iki’de kız evladı vardır.

Muharrem İnce Kimdir?

Muharrem İnce Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili aynı zamanda Fizik Öğretmeni’dir.

1964 yılında dünyaya gelen Muharrem İnce’nin babası Şerif Bey, annesi ise Zekiye Hanım’dır. Anne tarafından aslen Rize‘li, baba tarafından ise aslen Karaman‘lıdır. İlkokul ve Ortaokulu Yalova’da okumuş ardından Uludağ Üniversitesi Fizik Kimya Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur.

Evli olan Muharrem İnce’nin eşi Ülkü Hanım’dır. Bu evliliğinden Salih Arda İnce isminde bir oğlu vardır. 2012 yılında Buyurun Sayın İnce isimli kitaba imzasını atan Muharrem İnce 2018 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına adaylığına koymuştur.

TBMM 22. dönem ve 23. dönem Yalova milletvekili Muharrem İnce Yalova Elmalık Köyü’nde doğmuştur. Boğa burcudur.

2018 yılında CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak ismi açıklanmıştır

Lütfi Elvan Kimdir?

Lütfi Elvan Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Türkiye Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan 1962 yılında dünyaya gelmiştir. Balık burcudur. Babası Nuri Bey, annesi ise Samiye Hanım’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun olan Lütfi Elvan aslen Karaman Ermenek‘lidir.

Üniversite eğitiminin ardından İngiltere Leeds Üniversitesi’nde ve Amerika Delaware Üniversitesi’nde Yüksek Lisans yapmıştır.

Geçmişten günümüze bir çok farklı kamu kurumunda uzman, daire başkanı ve müsteşar yardımcısı gibi görevlerde bulunan Lütfi Elvan 2007 ve 2011 genel seçimlerinde AK Parti Karaman Milletvekili, 2015 genel seçimlerinde Antalya ve Mersin Milletvekili seçilmiştir.

64. Hükümette Reformlardan sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer almış, 65. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görevini sürdürmektedir.

Zeliha Elvan ile evlidir ve bu evliliğinden iki evladı vardır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Ali Hikmet Kürekçi (Vatanım Sensin Osman) Kimdir?

Ali Hikmet Kürekçi Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi(Vatanım Sensin Osman)

Yakışıklı oyuncu Ali Hikmet Kürekçi Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunudur.

2015 yılında Meşk ve 2016 yılında Kuvayı Milliye Tiyatro oyunlarında sahne almıştır. Ayrıca Ülker Krispi reklam filmindede yer alan Ali Hikmet Kürekçi 2016 yılında ise Ertuğrul 1890 isimli sinemafilminde rol almıştır.

Günümüzde ise Kanal D ekranlarında yayınlanan Vatanım Sensin dizisinde Osman karakterini canlandırmaktadır. Ali Hikmet Kürekçi’nin babası Nusret Kürekçi’dir. Ailesi Mersin’de yaşamaktadır. Mersin doğumlu oyuncu baba tarafından aslen Karaman’lıdır

Barış Bağcı (Diriliş Ertuğrul Noyan) Kimdir?

Barış Bağcı Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi(Diriliş Ertuğrul Noyan)

Konya Selçuk Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümü’nde Lisans eğitimin tamamlayan Barış Bağcı 1997 senesinde Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuk’a adım atmıştırtır.

ilk olarak 2011’de Küçük Hanımefendi dizisinde rol alan Barış bağcı yeni sezonda Diriliş Ertuğrul dizisinde Noyan karakterini canlandırmaktadır. Barış Bağcı aslen 1975 yılında Karaman’da dünyaya gelmiştir.

Gülay Pınarbaşı Kimdir?

Gülay Pınarbaşı Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Eski Sinema oyuncusu ve manken Gülay Pınarbaşı ilköğretimi ve orta eğitimini Konya’da okumuştur. Daha sonra Ankara Gazi Yüksek Hemşirelik Okulu’na devam etmiştir.

1989’da mankenlik’e adım atan Gülay Pınarbaşı 1990 senesinde Miss Globe Türkiye Güzeli seçilmiştir.

Kısa süre içinde televizyon dünyasına adım atmış ve bir çok dizi ve filmde rol almıştır.

Özellikle rol aldığı Ölümsüz Diriliş ve Kelebekler Sonsuza Uçar isimli sinema filmleri ile büyük başarı yakalamıştır.

Bu sürecin ardından bir dönem Aktüel Kreasyon adlı derginin Halkla İlişkiler Müdürlüğünü ve Moda Editörlüğü’nü yapmıştır.

1993’te mankenliği bırakan Gülay Pınarbaşı bu süreden sonra İslami yaşamı benimsemiş ve başörtü takmaya başlamış, Refah Partisi kongrelerinde ve Harun Yahya cemaati içerisinde yer almıştır. Yine aynı sene Vakit gazetesi köşe yazarlığı yapmıştır. Günümüzde aktif olarak Milli Gazete’de ve Mektup, Anadolu Gençlik, Genç Birikim dergilerinde makaleler yayımlamaktadır.

Gülay Pınarbaşı aslen Karaman’lıdır ve Karaman’da dünyaya gelmiştir

Gökhan Horzum Kimdir?

Gökhan Horzum Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Son dönemde Çukur isimli dizinin senaryosu ile büyük bir başarı ele eden ve isminden söz ettiren senarist, yazar Gökhan Horzum daha önce aynı başarıları Yeter Anne, Bir İstanbul Masalı, Yağmur Zamanı, Fırtına, Bebeğim, Kavak Yelleri, Güneşi Beklerken ve Kiraz Mevsimi projeleri ile de gerçekleştirmiştir.

Marmara Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Mezuniyetin ardından İkinci Bahar isimli dizinin yazar ekibinde staj olarak çalışma hayatına atılmıştır.

İlk profesyonel dizi deneyimini ise Yeter Anne isimli dizi ile gerçekleştiren Gökhan Horzum 2015 yılında Sabaha Karşı Sayanora isimli kitabı yazmıştır. İyi derecede Fransızca, İtalyanca ve İngilizce bilen Horzum yazar olarak televizyon sektöründeki kariyerini sürdürmektedir. Gökhan Horzum 1975 yılında Karaman’da dünyaya gelmiştir. Koyu bir Fenerbahçe taraftarıdır

Ali Güler Kimdir?

Ali Güler Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Hacettepe Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Ali Güler Karaman Kazımkarabekir İlçesi Çukurbağ Köyü Sarıveliler nüfusuna kayıtlıdır.

Anıtkabir Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Milliyetçi Hareket Partisi MYK üyesi’dir.

İlkokul, Ortaokul ve Lise eğitimini memleketi Karaman’da tamamlamış ardından 1980 senesinde Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalından mezun olmuştur.

Üniversite eğitimi döneminde Kara Kuvvetleri Komutanlığı adına askeri öğrenci olmuş 1988 ve 2002 yılları arasında Kara Harp Okulu Komutanlığında Atatürkçülük ve Türkiye Cumhuriyeti İnkilap Tarihi Öğretim elemanı olarak çalışmıştır.

Ardından Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Komutanlığı, İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Müze Kısım Amirliği gibi görevlerde bulunmuş Albay iken 2005 yılında TSK’dan kendi isteği ile emekli olmuştur.

Yazmış olduğu bazı eserler;

Sarı Mustafam & Atatürk’ün Az Bilinen Yönleri, Bir Vedanın Ardından & Atatürk’ün Ölümü Cenaze Töreni ve Defin İşlemleri, Sonsuza Yolculuk, Bin Yıllık Hesaplaşma Lozan, Kurtuluştan Kuruluşa Atatürk, Dehanın Kodları & Mustafa Kemal’i Atatürk Yapan Süreçler ve Birikim, Askeri Öğrenci Mustafa Kemal’in Notları & Arşiv Belgelerinin Işığında, Milletin Sinesinde Atatürk ve Anıtkabir, Sarı Paşa İnsan Atatürk, Atatürk’ün Düşünce Dünyası, Kaldıraç – Sadece Hakimlik Sınavı İçin Genel Yetenek – Genel Kültür, Emrinizdeyim Paşam – Kazım Karabekir, Türklüğün Kanayan Yarası Güney Irak ve Suriye Türkleri, Kartalın Pençesinde, Psikolik Danışma ve Rehberlik, Bayraklaşan Akif, Atatürk ve Cumhuriyeti Anlamak ve Atatürk’ün Son Sözü Aleykümesselam

Abdurrahim Boynukalın Kimdir?

Abdurrahim Boynukalın Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Abdurrahim Boynukalın 1987 yılında Almanya Bremen’de dünyaya gelmiştir. Yaşantısını İstanbul’da sürdüren Abdurrahim Boynukalın aslen Karaman’lıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde yer alan genç siyasetçilerdendir.
Abdurrahim Boynukalın’ın babası Ömer Boynukalın Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak bir dönem görev yapmıştır.Sakarya Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Abdurrahim Boynukalın İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans yapmıştır. Ardından City University of London’da Medya İletişim Bölümü’ndede 2. yüksek lisansını tamamlamıştır. 3 sene kadar Kırklareli Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Abdurrahim Boynukalın Yeni Şafak ve Milat gazetesinde yazıları ile tanınmıştır.2014 yılında AKP Gençlik Kolları Başkanlık görevine gelmiştir. Ceyda Özen Boynukalın ile evlidir ve bu evliliğinden 2 çocuğu vardır.Almanca ve İngilizce dillerini ileri düzeyde bilmektedir. 2015 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Bakan Yardımcılığına getirilmiştir.

Meral Konrat Kimdir?

Meral Konrat Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

1963 doğumlu oyuncu Meral Konrat Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunudur. Henüz öğrencilik döneminde oyunculuk ile tanışan Meral Konrat oyunculuk dışında 1980 senesinde İtiraf Ediyorum isimli bir albüm ile müzik piyasasındada yer almıştır. Bugüne kadar bir çok dizi ve sinema projesinde rol alan Meral Konrat Gürsel Sarı ile evlenmiş ancak 1988 yılında ayrılmışlardır. Bu evliliğinden Selen Sarı ve Aybüke isimlerinde iki kızı vardır. En son 2015 yılında Bitmeyen Aşk isimli sinema filminde rol alan Meral Konrat Karaman doğumlu aslen Kırım Tatarı kökenli bir ailenin 6 evladından birisidir

Seyit Ahmet Baş Kimdir?

Seyit Ahmet Baş Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Genel Kurul’da gizli oy ile yapılmış olan seçimde Sayıştay Başkanı seçilen Seyit Ahmet Baş İmam Hatip Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Yüksek Lisans eğitimini ise Boston Üniversitesi Finans alanında yapan Seyit Ahmet Baş daha önce Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanı, Maliye Bakanlığı Bakan Danışmanı, Gelir Politikaları Genel Müdürlüğü Kurucu Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Arapça ve İngilizce bilen Seyit Ahmet Baş evli ve 4 evlat sahibidir. Seyit Ahmet Baş aslen Karaman’lıdır ve Karaman doğumludur.

Erkan Tura Kimdir?

Erkan Tura Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

Tiyatro hayatına 2002 senesinde usta oyuncu Tevfik Gelenbe’nin yanında adım atan Erkan Tura sonrasında ise Sadri Alışık Tiyatrosu, BKM, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nda devam etmiştir. En Son Babalar Duyar, SüperTürk gibi projelerde oynayan oyuncu yeni sezonda Atv ekranında yayınlanan Kertenkele dizisi oyuncuları arasında yer almış ve dizide Şenbak karakterini canlandırmıştır.
Ayrıca bir çok kurumsal firmaya eğitim, seminer ve danışmanlık vermekte olan Kurumsalhane adlı firmada görev alan Erkan Tura aslen Karaman’lıdır.

Müfit Gürtuna Kimdir?

Müfit Gürtuna Kimdir? Nereli? Kısaca Biyografisi

1952 doğumlu avukat ve siyaset adamı Müfit Gürtuna Reyhan Gürtuna ile evli ve bu evliliğinden Muhammed Fatih, Agah Sina ve Ayşe Asude isminde 3 evladı vardır. 1998 ve 2004 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmıştır. 2008 senesinde kızı Ayşe Asude Gürtuna ile birlikte Fara Gayrimenkul Yatırım Finansal Danışmanlık şirketini kurmuşlardır. Müfit Gürtuna aslen Karaman’lıdır ve Karaman’da dünyaya gelmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak : kimnereli .net

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişahı S…

NEJAT UYGUR

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir.[1] 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır. Nejat Uy…

NEŞET ERTAŞ

Neşet Ertaş, (d. 1938[1], Çiçekdağı, Kırşehir, Türkiye – ö. 25 Eylül 2012, İzmir, Türkiye), Türk halk ozanı ve halk müziği şarkıcısı. Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır. Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar Köyü’nde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli Köyü’ne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, Yozgat’ın Kırıksoku Köyünden Arzu isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir. Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. B…

KEMAL KILIÇDAROĞLU

1948 yılında Tunceli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Anadolu’nun çeşitli il ve ilçelerinde tamamladı. 1971 yılında Ankara iktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden mezun oldu. Yayın ve Çalışmalar Aynı yıl hesap uzman yardımcılığı sınavını kazanarak Maliye Bakanlığı’na girdi. Hesap uzmanı olduktan sonra, bir yıl süre ile Fransa’ da kaldı. 1983 yılına kadar hesap uzmanlığı görevini sürdüren Kılıçdaroğlu, 1983 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak atandı. Daha sonra aynı Genel Müdürlükte, genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 1991 yılında, Bağ-Kur, 1992 yılında da SSK Genel Müdürlüğü’ne atandı. Kısa bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında müsteşar yardımcılığı da yapan Kılıçda…

DEVLET BAHÇELİ

1948 yılında Osmaniye’de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir Türkmen ailesine mensuptur. İlk öğrenimini Osmaniye’de, orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Dr. BAHÇELİ, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yapmıştır. Dr. BAHÇELİ, başlangıcından itibaren Ülkücü Hareket’in her kademesinde görevler üstlenerek Büyük Ülkü Davası’na hizmet etti. Dr. BAHÇELİ, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı Kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Dr. Bahçeli, bir yandan aktif olarak Ülkücü Hareket’te yeralırken, diğer yandan da ilmi alandaki çalışmalarını deva…

SAKIP SABANCI

7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi.Çok genç yaşlarda, Bossa Un Fabrikası’nda veznedarlıkla iş hayatına başladı. Sırasıyla, çiftlik müdürü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürü oldu. Babasının 1966 yılında vefatından sonra kurulan Sabancı Holding’in yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. Halen bu görevi yanında Holding’e bağlı çok sayıda kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ve Murahhas Üyeliklerini yapmaktadır.1964 yılından itibaren, 25 yıl müddetle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.1986 yılında Türk Sanayicileri ve İşadamları Der…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ