GÜNDEMSAĞLIK

BU İLAÇ İNSAN ÖMRÜNÜ UZATABİLİR

Diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaç, bazı uzmanlara göre şaşırtıcı bir şekilde insan ömrünü uzatabilecek bir etkiye sahip olabilir.

Amerikan Yaşlanma Araştırmaları Federasyonu araştırmacıları, insan ömrünü %50 oranında artırabilme ihtimali bulunan bir ilacı bulduklarını açıkladılar. Aslında bu ilaç yeni bulunmuş da değil; çünkü bu etkiye sahip olan ilaç halihazırda diyabet tedavisi için kullanılan Metformin. Yani, Metformin’in gençlik çeşmesi özelliği yeni keşfedilmiş oldu.

Birkaç yıl önce, bilim insanları bu ilacın hayvanlar üzerinde yaşam süresini uzatıcı ve kan şekerini düzenleyici bir etkisinin olduğunu fark etmeye başlamışlardı. 2008 yılında Cell Cycle’da yayımlanan bir çalışmada, bu ilacın farelerin yaşam süresini %60 oranının üzerinde uzattığı, kalp ve kanser hastalığının nüksetme olasılığını azalttığı yönünde bulgular sunuyordu.

Peki fareler üzerinde gözlemlenen bu gelişmeler, insanlar için de geçerli olabilir miydi? Henüz insanlar üzerinde gerçekleştirilmiş resmi bir çalışma mevcut değil. Ancak söz konusu ilacın popülerliği sebebiyle, 1950’lerden bu yana çeşitli testler yapılageliyor. Bunlardan birisi de Cardiff Üniversitesi’nde gerçekleştirilmişti. 2015’in başlarında 180.000 kişi üzerinde gerçekleştirilen çalışmanın sonucunda, Metformin kullanan diyabet hastalarının, diyabet hastası olmayanlara ya da bu ilacı kullanmayanlara kıyasla daha uzun ve sağlıklı yaşadıkları anlaşılmıştı. Üstelik, diyabetin insan ömrünü 8 yıla kadar kısaltabildiği de biliniyordu.

Kuşkusuz kısa sürede elimizde bu konu hakkında daha fazla veri olacak. FDA çok yakın bir zamanda Metformin’in yaşlanmayı önleyici bir ilaç olarak test edilmesi projesinin 2016’nın son evresinde başlatılacağını duyurdu. Araştırma kapsamında halihazırda kanser, kalp hastalığı ya da birtakım psikolojik problemlerden muzdarip kişiler ya da bu rahatsızlıkların riski altında olan 3.000 insana Metformin verilecek. İlerleyen yıllarda ise Metformin’in bu kişilerdeki hastalıklar üzerinde geciktirici ya da önleyici etkilerinin olup olmadığı gözlemlenecek.

İlacın bu konuda tam olarak etkidiği henüz bilinmiyor. Ancak, ilacın insanların ölümüne en çok yol açan hastalıkları azaltarak insan ömrünü uzattığı düşünülüyor. Bunun tam tersi de olabilir. Yani, insan ömrünü uzatarak bu yaygın hastalıkların risklerini azaltıyor da olabilir. Çalışmanın yazarlarından Gordon Lithgow, yaşlanma süreci yavaşlatıldığında, yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların riskinin de azalıyor oluşunun altını çiziyor. Ona göre ilacın yaşlanmayı önleyici etkilerine inanabilmek için birçok geçerli neden var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün